LMC 591 P-B specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
1 250 kg
Curb weight
9LB157
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 2/220x90x100 |
| Curb weight | 1 250 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 7 402 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Wheelbase | 690 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 22/01/1998 |
| Type approval no. | 9LB157 |
9LB143
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 2/220x90x100 |
| Curb weight | 1 330 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 7 360 mm |
| Width | 2 485 mm |
| Wheelbase | 690 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 20/02/1997 |
| Type approval no. | 9LB143 |