LMC 591 P / LAM 575 specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
1 370 kg
Curb weight
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 370 kg |
| Gross weight |
| 1 600 kg |
| Length | 7 448 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 21/02/2002 |
| Type approval no. | 9LB193 |