LMC 610 P specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
1 320 kg
Curb weight
9LB217
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 320 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 060 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 10/03/2005 |
| Type approval no. | 9LB217 |
9LB211
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 320 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 020 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 17/02/2004 |
| Type approval no. | 9LB211 |
9LB203
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 320 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 020 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 20/02/2003 |
| Type approval no. | 9LB203 |
9LB194
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 320 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 010 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 21/02/2002 |
| Type approval no. | 9LB194 |
9LB185
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 320 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 010 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 07/03/2001 |
| Type approval no. | 9LB185 |
9LB177
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 360 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 000 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 09/11/2000 |
| Type approval no. | 9LB177 |
9LB168
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 350 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 7 971 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 19/02/1999 |
| Type approval no. | 9LB168 |
9LB145
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 2/220x90x100 |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 7 960 mm |
| Width | 2 485 mm |
| Wheelbase | 690 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 20/02/1997 |
| Type approval no. | 9LB145 |