LMC 660 P specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
1 400 kg
Curb weight
9LB218
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 400 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 217 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 10/03/2005 |
| Type approval no. | 9LB218 |
9LB212
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 400 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 152 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 17/02/2004 |
| Type approval no. | 9LB212 |
9LB204
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 400 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 152 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 20/02/2003 |
| Type approval no. | 9LB204 |
9LB195
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 400 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 086 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 21/02/2002 |
| Type approval no. | 9LB195 |
9LB186
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 400 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 086 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 07/03/2001 |
| Type approval no. | 9LB186 |
9LB169
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 440 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 190 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 19/02/1999 |
| Type approval no. | 9LB169 |
9LB146
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 2/220x90x100 |
| Curb weight | 1 400 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 145 mm |
| Width | 2 485 mm |
| Wheelbase | 690 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 20/02/1997 |
| Type approval no. | 9LB146 |