LMC 770 P specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
1 470 kg
Curb weight
9LB219
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 781 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 10/03/2005 |
| Type approval no. | 9LB219 |
9LB213
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 740 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 17/02/2004 |
| Type approval no. | 9LB213 |
9LB196
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 966 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 21/02/2002 |
| Type approval no. | 9LB196 |
9LB170
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 986 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 19/02/1999 |
| Type approval no. | 9LB170 |
9LB148
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 2/220x90x100 |
| Curb weight | 1 520 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 8 795 mm |
| Width | 2 485 mm |
| Wheelbase | 690 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 20/02/1997 |
| Type approval no. | 9LB148 |