LMC C??(p)-1??? specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
130 km/h
Top speed
600 kg
Curb weight
9LB282
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 130 km/h |
| Curb weight | 600 kg |
| Gross weight | 800 kg |
| Length | 4 791 mm |
| Width | 2 126 mm |
| Height | 2 526 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 05/08/2024 |
| Type approval no. | 9LB282 |
9LB281
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 130 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 650 kg |
| Gross weight | 1 100 kg |
| Length | 5 833 mm |
| Width | 2 126 mm |
| Height | 2 526 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 07/08/2023 |
| Type approval no. | 9LB281 |
9LB279
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 130 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 650 kg |
| Gross weight | 1 100 kg |
| Length | 5 833 mm |
| Width | 2 126 mm |
| Height | 2 526 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 08/09/2022 |
| Type approval no. | 9LB279 |
9LB278
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 130 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 650 kg |
| Gross weight | 1 100 kg |
| Length | 5 833 mm |
| Width | 2 126 mm |
| Height | 2 526 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 02/09/2021 |
| Type approval no. | 9LB278 |
9LB276
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 130 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 640 kg |
| Gross weight | 1 100 kg |
| Length | 5 833 mm |
| Width | 2 126 mm |
| Height | 2 526 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 04/10/2019 |
| Type approval no. | 9LB276 |