LMC C09-? specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
130 km/h
Top speed
1 550 kg
Curb weight
9LB283
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 130 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 9 036 mm |
| Width | 2 526 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 05/08/2024 |
| Type approval no. | 9LB283 |
9LB280
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 130 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 9 030 mm |
| Width | 2 526 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 08/09/2022 |
| Type approval no. | 9LB280 |
9LB277
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 130 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 7 990 mm |
| Width | 2 526 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 02/01/2020 |
| Type approval no. | 9LB277 |