LMC MUN Maestro 5?? specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
130 km/h
Top speed
850 kg
Curb weight
9LB253
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 130 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 850 kg |
| Gross weight | 1 400 kg |
| Length | 7 499 mm |
| Width | 2 326 mm |
| Height | 2 526 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 02/09/2013 |
| Type approval no. | 9LB253 |
9LB247
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 130 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 850 kg |
| Gross weight | 1 400 kg |
| Length | 7 510 mm |
| Width | 2 326 mm |
| Height | 2 526 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 05/07/2012 |
| Type approval no. | 9LB247 |
9LB241
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 130 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 950 kg |
| Gross weight | 1 400 kg |
| Length | 7 364 mm |
| Width | 2 326 mm |
| Height | 2 526 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 26/08/2011 |
| Type approval no. | 9LB241 |
9LB235
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 400 kg |
| Length | 7 365 mm |
| Width | 2 326 mm |
| Height | 2 526 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 16/09/2010 |
| Type approval no. | 9LB235 |