LML Star Deluxe 125 specifications — approved in Switzerland
9.2 HP
Max power
8.7 Nm
Max torque
92 km/h
Top speed
187 kg
Curb weight
6XA331
| Power | 9.2 HP (6.8 kW) @ 8 000 rpm |
| Torque | 8.7 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed | 92 km/h |
| Weight/power ratio | 20.33 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | s |
| Engine | E41 |
| Curb weight | 187 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central |
| Tires | 3.50-10: 2.10x10 |
| Tires (option) | min.-Index: 51J |
| Manufacturer | LML LTD., IND-208022 KANPUR / INDIEN |
| Approval date | 05/08/2013 |
| Type approval no. | 6XA331 |
6LA817
| Power | 9.2 HP (6.8 kW) @ 8 000 rpm |
| Torque | 8.7 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed | 92 km/h |
| Weight/power ratio | 20.33 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | s |
| Engine | E41 |
| Curb weight | 187 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central |
| Tires | 3.50-10: 2.10x10 |
| Tires (option) | min.-Index: 51J |
| Manufacturer | LML LTD., IND-208022 KANPUR / INDIEN |
| Approval date | 31/05/2013 |
| Type approval no. | 6LA817 |
6LA819
| Power | 8.2 HP (6.0 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 9.8 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed | 83 km/h |
| Weight/power ratio | 23.29 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Engine | E25 |
| Curb weight | 191 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central |
| Tires | AV+AR= 3.50-10 51J: 2.10x10 (sur jantes, au ch. dimension jantes 2.10x10 ou dimens. pneus 3.50-10, visibles) |
| Manufacturer | LML LTD., IND-208022 KANPUR / INDIEN |
| Approval date | 27/02/2014 |
| Type approval no. | 6LA819 |
6LA815
| Power | 8.2 HP (6.0 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 9.8 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed | 83 km/h |
| Weight/power ratio | 23.29 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Engine | E25 |
| Curb weight | 191 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central |
| Tires | AV+AR= 3.50-10 51J: 2.10.10 (sur jantes, visible au ch., dimension jantes 2.10x10 ou dimension pneus 3.50-10) |
| Manufacturer | LML LTD., IND-208022 KANPUR / INDIEN |
| Approval date | 20/10/2011 |
| Type approval no. | 6LA815 |
6LA809
| Power | 7.9 HP (5.8 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 9.2 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 24.18 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Engine | E25 |
| Curb weight | 191 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central |
| Tires | AV+AR= 3.5-10 51J: 2.10x10 (sur jantes, visible au ch., dimension jantes 2.10x10, ou dimension pneus 3.50-10) |
| Manufacturer | LML LTD., IND-208022 KANPUR / INDIEN |
| Approval date | 22/07/2010 |
| Type approval no. | 6LA809 |
6XA229
| Power | 7.9 HP (5.8 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 9.2 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 24.18 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Engine | E25 |
| Curb weight | 191 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central |
| Tires | AV+AR= 3.5-10 51J: 2.10x10 (sur jantes, visible au ch., dimension jantes 2.10x10, ou dimension pneus 3.50-10) |
| Manufacturer | LML LTD., IND-208022 KANPUR / INDIEN |
| Approval date | 09/02/2010 |
| Type approval no. | 6XA229 |
6LA806
| Power | 7.9 HP (5.8 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 9.2 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 24.18 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Engine | E25 |
| Curb weight | 191 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central |
| Tires | AV+AR= 3.5-10 51J: 2.10x10 (sur jantes, visible au ch., dimension jantes 2.10x10, ou dimension pneus 3.50-10) |
| Manufacturer | LML LTD., IND-208022 KANPUR / INDIEN |
| Approval date | 07/01/2010 |
| Type approval no. | 6LA806 |
6LA818
| Power | 6.7 HP (4.9 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 9.5 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 26.72 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 2-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Engine | E23 |
| Curb weight | 179 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central |
| Tires | AV+AR= 3.50-10 51J: 2.10x10 (sur jantes, au ch. dimension jantes 2.10x10 ou dimens. pneus 3.50-10, visibles) |
| Manufacturer | LML LTD., IND-208022 KANPUR / INDIEN |
| Approval date | 27/02/2014 |
| Type approval no. | 6LA818 |
6LA808
| Power | 6.7 HP (4.9 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 9.5 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 26.72 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 2-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Engine | E23 |
| Curb weight | 179 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central |
| Tires | AV+AR= 3.5-10 51J: 2.10x10 (sur jantes, visible au ch., dimension jantes 2.10x10, ou dimension pneus 3.50-10) |
| Manufacturer | LML LTD., IND-208022 KANPUR / INDIEN |
| Approval date | 22/07/2010 |
| Type approval no. | 6LA808 |
6LA804
| Power | 6.7 HP (4.9 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 9.5 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 26.72 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 2-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Engine | E23 |
| Curb weight | 179 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central / latéral |
| Tires | AV+AR= 3.5-10 56J: 2.10x10 (sur jantes, visible au ch., dimension jantes 2.10x10, ou dimension pneus 3.50-10) |
| Manufacturer | LML LTD., IND-208022 KANPUR / INDIEN |
| Approval date | 14/05/2009 |
| Type approval no. | 6LA804 |
6LA802
| Power | 6.7 HP (4.9 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 9.5 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 26.72 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 2-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Engine | E23 |
| Curb weight | 179 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central / latéral |
| Tires | AV+AR= 3.5-10 56J: 2.10x10 (sur jantes, visible au ch., dimension jantes 2.10x10, ou dimension pneus 3.50-10) |
| Manufacturer | LML LTD., IND-208022 KANPUR / INDIEN |
| Approval date | 26/01/2009 |
| Type approval no. | 6LA802 |
6LA801
| Power | 6.4 HP (4.7 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 8.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 27.97 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 2-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Engine | E18 |
| Curb weight | 179 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central |
| Tires | AV+AR= 3.5-10 56J: 2.10x10 (sur jantes, visible au ch., dimension jantes 2.10x10, ou dimension pneus 3.50-10) |
| Manufacturer | LML LTD., IND-208022 KANPUR / INDIEN |
| Approval date | 07/01/2003 |
| Type approval no. | 6LA801 |