LML Star Deluxe 125cc specifications — approved in Switzerland
6.7 HP
Max power
9.5 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
179 kg
Curb weight
| Power | 6.7 HP (4.9 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 9.5 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 26.72 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 2-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Engine | E23 |
| Curb weight | 179 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central / latéral |
| Tires | AV+AR= 3.5-10 56J: 2.10x10 (sur jantes, visible au ch., dimension jantes 2.10x10, ou dimension pneus 3.50-10) |
| Manufacturer | LML LTD., IND-208022 KANPUR / INDIEN |
| Approval date | 12/03/2009 |
| Type approval no. | 6LA803 |