LML Star Deluxe CVT specifications — approved in Switzerland
9.2 HP
Max power
8.7 Nm
Max torque
92 km/h
Top speed
187 kg
Curb weight
| Power | 9.2 HP (6.8 kW) @ 8 000 rpm |
| Torque | 8.7 Nm @ 6 225 rpm |
| Top speed | 92 km/h |
| Weight/power ratio | 20.33 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | s |
| Engine | E41 |
| Curb weight | 187 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central |
| Tires | AV+AR= 3.50-10 51J: 2.10x10 (sur jantes, au ch. dimension jantes 2.10x10 ou dimens. pneus 3.50-10, visibles) |
| Manufacturer | LML LTD., IND-208022 KANPUR / INDIEN |
| Approval date | 27/02/2014 |
| Type approval no. | 6LA820 |