LOHR Performer specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
7 970 kg
Curb weight
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 7 970 kg |
| Gross weight |
| 19 000 kg |
| Length | 10 335 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Wheelbase | 1 360 mm |
| Body type | Transport de véhicules |
| Manufacturer | LOHR INDUSTRIE SA, F-67980 HANGENBIETEN |
| Approval date | 07/05/2024 |
| Type approval no. | 9LB706 |