LOHR TA10/4 IVMT-E13 specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
6 200 kg
Curb weight
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 2/360x160x180 |
| Curb weight | 6 200 kg |
| Gross weight |
| 12 000 kg |
| Length | 10 330 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Wheelbase | 1 350 mm |
| Body type | Transport de véhicules |
| Manufacturer | LOHR INDUSTRIE SA, F-67980 HANGENBIETEN |
| Approval date | 27/02/2001 |
| Type approval no. | 9LB703 |