LONCIN XWOLF 550L specifications — approved in Switzerland
42.8 HP
Max power
48.5 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
485 kg
Curb weight
| Power | 42.8 HP (31.5 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 48.5 Nm @ 5 250 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 11.33 kg/HP |
| Displacement | 500 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | LX191MR |
| Curb weight | 485 kg |
| Gross weight | 666 kg |
| Length | 2 273 mm |
| Width | 1 180 mm |
| Height | 1 320 mm |
| Wheelbase | 1 480 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Tires | AV= AT25×8-12, 25x8R12, 26x9R12: 6.00x12 |
| Tires (option) | AR= AT25×8-12, AT25x10-12, 25x10R12, 26x10R12: 8.00x12 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 06/11/2025 |
| Type approval no. | 6LB303 |