LORRIES S232 specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
130 km/h
Top speed
350 kg
Curb weight
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 130 km/h |
| Curb weight | 350 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 250 mm |
| Height | 2 550 mm |
| Wheelbase | 600 mm |
| Body type | Variantes de pont |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Manufacturer | STALKO SPOLKA Z OGRANICZONA, 00-403 PL-Warszawa |
| Approval date | 20/05/2025 |
| Type approval no. | 9LC423 |