LOTUS 340R specifications — approved in Switzerland
180.2 HP
Max power
172.0 Nm
Max torque
209 km/h
Top speed
776 kg
Curb weight
| Power | 180.2 HP (132.5 kW) @ 7 800 rpm |
| Torque | 172.0 Nm @ 6 750 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 4.31 kg/HP |
| Displacement | 1 796 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 18K4F |
| Curb weight | 776 kg |
| Gross weight | 928 kg |
| Length | 3 620 mm |
| Width | 1 702 mm |
| Height | 1 080 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 185/55R15 81H: 5 1/2x15, 6x15 DP10 / AR= 205/50R16 87H: 8x16 DP10 |
| Tires (option) | AV= 195/50R15 82V: 6x15 DP10 / AR= 225/45R16 89H: 8x16 DP10, 7 1/2x16 DP4 |
| Manufacturer | LOTUS CARS LTD, GB-14 8EZ NORWICH, NORFOLK |
| Approval date | 20/03/2000 |
| Type approval no. | 1LD307 |