LOTUS Eletre specifications — approved in Switzerland
918.0 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
265 km/h
Top speed
2 745 kg
Curb weight
AXA335
| Power | 918.0 HP (675.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 265 km/h |
| Weight/power ratio |
| 2.99 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | Automatique 2 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TZ230XS225 / TZ264XY000 |
| Curb weight | 2 745 kg |
| Gross weight | 3 150 kg |
| Length | 5 103 mm |
| Width | 2 019 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 3 019 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | E |
| Tires | AV= 265/45ZR21 (108Y): 9.0x21 ET30 / AR= 295/40ZR21 (111Y): 11.0x21 ET41 |
| Tires (option) | AV= 275/40R22 107Y: 9.0x22 ET33 / AR= 315/35R22 111Y: 11.0x22 ET48 |
| Manufacturer | WUHAN LOTUS CARS CO., LTD., 430056 RC-Wuhan |
| Approval date | 18/01/2024 |
| Type approval no. | AXA335 |
1LD408
| Power | 918.0 HP (675.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 265 km/h |
| Weight/power ratio | 2.96 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | Automatique 2 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TZ230XS225 / TZ264XY000 |
| Curb weight | 2 715 kg |
| Gross weight | 3 150 kg |
| Length | 5 103 mm |
| Width | 2 019 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 3 019 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 265/45ZR21 (108Y): 9.0x21 ET30 / AR= 295/40ZR21 (111Y): 11.0x21 ET41 |
| Tires (option) | AV= 275/40R22 107Y: 9.0x22 ET33 / AR= 315/35R22 111Y: 11.0x22 ET48 |
| Manufacturer | WUHAN LOTUS CARS CO., LTD., 430056 RC-Wuhan |
| Approval date | 14/06/2023 |
| Type approval no. | 1LD408 |
1LD410
| Power | 918.0 HP (675.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 265 km/h |
| Weight/power ratio | 2.97 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | Automatique 2 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TZ230XS225 / TZ264XY000 |
| Curb weight | 2 725 kg |
| Gross weight | 3 150 kg |
| Length | 5 103 mm |
| Width | 2 019 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 3 019 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | F |
| Tires | AV= 265/45R21 108Y: 9.0x21 ET30 / AR= 265/45R21 111Y: 11.0x21 ET41 |
| Tires (option) | AV= 275/40R22 107Y: 9.0x22 ET33 / AR= 315/35R22 111Y: 11.0x22 ET48 |
| Manufacturer | WUHAN LOTUS CARS CO., LTD., 430056 RC-Wuhan |
| Approval date | 14/06/2023 |
| Type approval no. | 1LD410 |
1LD409
| Power | 918.0 HP (675.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 265 km/h |
| Weight/power ratio | 2.99 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | Automatique 2 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TZ230XS225 / TZ264XY000 |
| Curb weight | 2 745 kg |
| Gross weight | 3 150 kg |
| Length | 5 103 mm |
| Width | 2 019 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 3 019 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | E |
| Tires | AV= 265/45ZR21 (108Y): 9.0x21 ET30 / AR= 295/40ZR21 (111Y): 11.0x21 ET41 |
| Tires (option) | AV= 275/40R22 107Y: 9.0x22 ET33 / AR= 315/35R22 111Y: 11.0x22 ET48 |
| Manufacturer | WUHAN LOTUS CARS CO., LTD., 430056 RC-Wuhan |
| Approval date | 14/06/2023 |
| Type approval no. | 1LD409 |
1LD430
| Power | 612.0 HP (450.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 258 km/h |
| Weight/power ratio | 4.19 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TZ230XS225 |
| Curb weight | 2 565 kg |
| Gross weight | 2 980 kg |
| Length | 5 103 mm |
| Width | 2 019 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 3 019 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 275/40R22 107Y: 9.0x22 ET33 / h= 315/35R22 111Y: 11.0x22 ET48 |
| Tires (option) | AV= 275/35R23 104Y: 9.0x23 ET33 / h= 315/30R23 108Y: 11.0x23 ET48 |
| Manufacturer | WUHAN LOTUS CARS CO., LTD., 430056 Wuhan - China |
| Approval date | 07/05/2026 |
| Type approval no. | 1LD430 |
AXA991
| Power | 612.0 HP (450.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 258 km/h |
| Weight/power ratio | 4.27 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TZ230XS225 |
| Curb weight | 2 615 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 103 mm |
| Width | 2 019 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 3 019 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 265/45ZR21 (108Y): 9.0x21 ET32 / AR= 295/40ZR21 (111Y): 11.0x21 ET41 |
| Tires (option) | AV= 275/40R22 107Y: 9.0x22 ET30 / AR= 295/40ZR21 (111Y): 11.0x21 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 2 250 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | WUHAN LOTUS CARS CO., LTD., 430056 RC-Wuhan |
| Approval date | 08/07/2025 |
| Type approval no. | AXA991 |
1LD407
| Power | 612.0 HP (450.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 258 km/h |
| Weight/power ratio | 4.29 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TZ230XS225 |
| Curb weight | 2 625 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 103 mm |
| Width | 2 019 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 3 019 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 265/45ZR21 (108Y): 9.0x21 ET30 / AR= 295/40ZR21 (111Y): 11.0x21 ET41 |
| Tires (option) | AV= 275/40R22 107Y: 9.0x22 ET33 / AR= 315/35R22 111Y: 11.0x22 ET48 |
| Manufacturer | WUHAN LOTUS CARS CO., LTD., 430056 RC-Wuhan |
| Approval date | 14/06/2023 |
| Type approval no. | 1LD407 |
1LD405
| Power | 612.0 HP (450.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 258 km/h |
| Weight/power ratio | 4.32 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TZ230XS225 |
| Curb weight | 2 645 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 103 mm |
| Width | 2 019 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 3 019 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 265/45ZR21 (108Y): 9.0x21 ET30 / AR= 295/40ZR21 (111Y): 11.0x21 ET41 |
| Tires (option) | AV= 275/40R22 107Y: 9.0x22 ET33 / AR= 315/35R22 111Y: 11.0x22 ET48 |
| Tow cap. (braked) | 2 250 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | WUHAN LOTUS CARS CO., LTD., 430056 RC-Wuhan |
| Approval date | 14/06/2023 |
| Type approval no. | 1LD405 |
1LD404
| Power | 612.0 HP (450.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 258 km/h |
| Weight/power ratio | 4.27 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TZ230XS225 |
| Curb weight | 2 615 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 103 mm |
| Width | 2 019 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 3 019 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 265/45ZR21 (108Y): 9.0x21 ET32 / AR= 295/40ZR21 (111Y): 11.0x21 ET41 |
| Tires (option) | AV= 275/40R22 107Y: 9.0x22 ET30 / AR= 295/40ZR21 (111Y): 11.0x21 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 2 250 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | WUHAN LOTUS CARS CO., LTD., 430056 RC-Wuhan |
| Approval date | 14/06/2023 |
| Type approval no. | 1LD404 |
1LD403
| Power | 612.0 HP (450.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 258 km/h |
| Weight/power ratio | 4.19 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TZ230XS225 |
| Curb weight | 2 565 kg |
| Gross weight | 2 980 kg |
| Length | 5 103 mm |
| Width | 2 019 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 3 019 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 255/50R20 109W: 8.5x20 ET32 / AR= 285/45R20 112W: 9.5x20 ET30 |
| Tires (option) | AV= 265/45ZR21 (108Y): 9.0x21 ET30 / AR= 295/40ZR21 (111Y): 11.0x21 ET41 |
| Manufacturer | WUHAN LOTUS CARS CO., LTD., 430056 RC-Wuhan |
| Approval date | 14/06/2023 |
| Type approval no. | 1LD403 |
1LD402
| Power | 612.0 HP (450.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 258 km/h |
| Weight/power ratio | 4.19 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TZ230XS225 |
| Curb weight | 2 565 kg |
| Gross weight | 2 980 kg |
| Length | 5 103 mm |
| Width | 2 019 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 3 019 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | AV= 255/50R20 109W: 8.5x20 ET32 / AR= 285/45R20 112W: 9.5x20 ET30 |
| Tires (option) | AV= 265/45ZR21 (108Y): 9.0x21 ET30 / AR= 295/40ZR21 (111Y): 11.0x21 ET41 |
| Manufacturer | WUHAN LOTUS CARS CO., LTD., 430056 RC-Wuhan |
| Approval date | 14/06/2023 |
| Type approval no. | 1LD402 |
1LD406
| Power | 612.0 HP (450.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 258 km/h |
| Weight/power ratio | 4.24 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TZ230XS225 |
| Curb weight | 2 595 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 103 mm |
| Width | 2 019 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 3 019 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 265/45ZR21 (108Y): 9.0x21 ET30 / AR= 295/40ZR21 (111Y): 11.0x21 ET41 |
| Tires (option) | AV= 275/40R22 107Y: 9.0x22 ET33 / AR= 315/35R22 111Y: 11.0x22 ET48 |
| Manufacturer | WUHAN LOTUS CARS CO., LTD., 430056 RC-Wuhan |
| Approval date | 14/06/2023 |
| Type approval no. | 1LD406 |