MERCEDES-BENZ Actros 3254 specifications — approved in Switzerland
537.2 HP
Max power
2500.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
3MG145
| Power | 537.2 HP (395.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2500.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 15 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | Manuelle 16 vitesses |
| Drivetrain | AR: e3 |
| Engine | OM502LA.III/16 |
| Gross weight | 28 000 kg |
| Wheelbase | 1 630 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 305/60R22.5 315/70R22.5 315/80R22.5 385/65R22.5 d'autres avec rayon de roulement 452-546mm sel. ETRTO |
| Tires (option) | 8.25x22.5 9.00x22.5 9.00x22.5 11.75x22.5 d'autres correspondant aux pneus selon ETRTO |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 30/09/2003 |
| Type approval no. | 3MG145 |
3MF981
| Power | 537.2 HP (395.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2500.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 15 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | Manuelle 16 vitesses |
| Drivetrain | AR: e3+e4 |
| Engine | OM502LA.III/16 |
| Gross weight | 32 000 kg |
| Wheelbase | 1 630 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 305/60R22.5 315/70R22.5 315/80R22.5 385/65R22.5: d'autres avec rayon de roulement 441-608mm sel. ETRTO |
| Tires (option) | 8.25 x 22.5 9.00 x 22.5 9.00 x 22.5 11.75 x22.5: d'autres, correspondant aux pneus selon ETRTO |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 05/06/2003 |
| Type approval no. | 3MF981 |
3MF970
| Power | 537.2 HP (395.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2500.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 15 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | Manuelle 16 vitesses |
| Drivetrain | AR: e3+e4 |
| Engine | OM502LA.III/16 |
| Gross weight | 28 000 kg |
| Wheelbase | 1 630 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 305/60R22.5 315/70R22.5 315/80R22.5 385/65R22.5: d'autres avec rayon de roulement 441-608mm sel. ETRTO |
| Tires (option) | 8.25 x 22.5 9.00 x 22.5 9.00 x 22.5 11.75 x22.5: d'autres, correspondant aux pneus selon ETRTO |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 08/05/2003 |
| Type approval no. | 3MF970 |