MERCEDES-BENZ Actros 3255 specifications — approved in Switzerland
550.8 HP
Max power
2600.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
3MH339
| Power | 550.8 HP (405.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2600.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 15 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR: e3 |
| Engine | OM502LA.V/2 KE8/KE9 |
| Gross weight | 28 000 kg |
| Wheelbase | 1 630 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 305/60R22.5, 315/70R22.5, 315/80R22.5, 385/55R22.5, d'autres avec rayon de roulement 441-608mm sel. ETRTO |
| Tires (option) | 8.25x22.5, 9.00x22.5, 9.00x22.5, 11.75x22.5, d'autres correspondant aux pneus selon ETRTO |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/12/2007 |
| Type approval no. | 3MH339 |
3MH340
| Power | 550.8 HP (405.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2600.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 15 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR: e3+e4 |
| Engine | OM502LA.V/2 KE8/KE9 |
| Gross weight | 28 000 kg |
| Wheelbase | 1 630 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 305/60R22.5, 315/70R22.5, 315/80R22.5, 385/55R22.5, d'autres avec rayon de roulement 441-608mm sel. ETRTO |
| Tires (option) | 8.25x22.5, 9.00x22.5, 9.00x22.5, 11.75x22.5, d'autres correspondant aux pneus selon ETRTO |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/12/2007 |
| Type approval no. | 3MH340 |
3MG904
| Power | 550.8 HP (405.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2600.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 15 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR: e3 |
| Engine | OM502LA.V/2 KE7 |
| Gross weight | 28 000 kg |
| Wheelbase | 1 630 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 305/60R22.5, 315/70R22.5, 315/80R22.5, 385/55R22.5, d'autres avec rayon de roulement 441-608mm sel. ETRTO |
| Tires (option) | 8.25x22.5, 9.00x22.5, 9.00x22.5, 11.75x22.5, d'autres correspondant aux pneus selon ETRTO |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/09/2006 |
| Type approval no. | 3MG904 |
3MG905
| Power | 550.8 HP (405.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2600.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 15 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR: e3+e4 |
| Engine | OM502LA.V/2 KE7 |
| Gross weight | 28 000 kg |
| Wheelbase | 1 630 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 305/60R22.5, 315/70R22.5, 315/80R22.5, 385/55R22.5, d'autres avec rayon de roulement 441-608mm sel. ETRTO |
| Tires (option) | 8.25x22.5, 9.00x22.5, 9.00x22.5, 11.75x22.5, d'autres correspondant aux pneus selon ETRTO |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/09/2006 |
| Type approval no. | 3MG905 |
3MG467
| Power | 550.8 HP (405.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2600.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 15 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR: e3 |
| Engine | OM502LA.V/2 |
| Gross weight | 28 000 kg |
| Wheelbase | 1 630 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 305/60R22.5, 315/70R22.5, 315/80R22.5, 385/55R22.5, d'autres avec rayon de roulement 441-608mm sel. ETRTO |
| Tires (option) | 8.25x22.5, 9.00x22.5, 9.00x22.5, 11.75x22.5, d'autres correspondant aux pneus selon ETRTO |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 30/09/2005 |
| Type approval no. | 3MG467 |
3MG476
| Power | 550.8 HP (405.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2600.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 15 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR: e3+e4 |
| Engine | OM502LA.V/2 |
| Gross weight | 28 000 kg |
| Wheelbase | 1 630 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 305/60R22.5, 315/70R22.5, 315/80R22.5, 385/55R22.5, d'autres avec rayon de roulement 441-608mm sel. ETRTO |
| Tires (option) | 8.25x22.5, 9.00x22.5, 9.00x22.5, 11.75x22.5, d'autres correspondant aux pneus selon ETRTO |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 30/09/2005 |
| Type approval no. | 3MG476 |