MERCEDES-BENZ C 300 e 4m specifications — approved in Switzerland
210.8 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 895 kg
Curb weight
1MJ776
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 8.99 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 1 895 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 691 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Energy category | E |
| Tires | AV= 225/50R17 94W: 7x17 ET48.5, AR= 245/45R17 95W: 8x17 ET54 |
| Tires (option) | AV+AR 225/50R17 94H M+S: 7x17 ET48.5 / 225/45R18 XL 95H M+S: 7.5x18 ET44 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 21/07/2020 |
| Type approval no. | 1MJ776 |
1MJ328
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 8.99 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 1 895 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 691 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Energy category | E |
| Tires | AV= 225/50R17 94W: 7x17 DP48.5, h= 245/45R17 95W: 8x17 DP54 |
| Tires (option) | AV+AR=225/50R17 94H M+S: 7x17 DP48.5 / 225/45R18 XL 95H M+S: 7.5x18 DP44 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 13/08/2019 |
| Type approval no. | 1MJ328 |
1MX378
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 10.44 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 254920 |
| Curb weight | 2 130 kg |
| Gross weight | 2 670 kg |
| Length | 4 755 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 427 mm |
| Wheelbase | 2 865 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 225/50R17 94Y: 7x17 ET44.5 / AR= 245/45R17 XL 99Y: 8x17 ET49.5 |
| Tires (option) | AV= 225/50R17 XL 98H M+S: 7x17 ET44.5 / AR= 245/45R17 XL 99H M+S: 8x17 ET49.5 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 16/05/2022 |
| Type approval no. | 1MX378 |
1MX379
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 10.44 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 254920 |
| Curb weight | 2 130 kg |
| Gross weight | 2 670 kg |
| Length | 4 755 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 427 mm |
| Wheelbase | 2 865 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 225/50R17 94Y: 7x17 ET44.5 / AR= 245/45R17 XL 99Y: 8x17 ET49.5 |
| Tires (option) | AV= 225/50R17 XL 98H M+S: 7x17 ET44.5 / AR= 245/45R17 XL 99H M+S: 8x17 ET49.5 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 16/05/2022 |
| Type approval no. | 1MX379 |