MERCEDES-BENZ C 300 EC specifications — approved in Switzerland
251.6 HP
Max power
340.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 610 kg
Curb weight
1ME908
| Power | 251.6 HP (185.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.4 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 610 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 596 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 180.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 12/03/2012 |
| Type approval no. | 1ME908 |
1ME653
| Power | 251.6 HP (185.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.4 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 610 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 596 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 192.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7.5x17 DP47 / au ch. AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 22/09/2011 |
| Type approval no. | 1ME653 |
1MG793
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.25 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 1 530 kg |
| Gross weight | 2 095 kg |
| Length | 4 691 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 426 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 225/50R17 94W: 7x17 DP48.5, au ch. AR= 245/45R17 95W: 8x17 DP54 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 08/12/2015 |
| Type approval no. | 1MG793 |
1MG776
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.52 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 225/50R17 94W: 7x17 DP48.5, au ch. AR 245/45R17 95W: 8x17 DP54 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/50R17 94H M+S: 7x17 DP48.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 07/12/2015 |
| Type approval no. | 1MG776 |
1MG715
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.39 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 1 565 kg |
| Gross weight | 2 045 kg |
| Length | 4 691 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/50R17 94W: 7x17 DP48.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 03/09/2015 |
| Type approval no. | 1MG715 |
1MG489
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.52 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 225/50R17 94W: 7x17 DP48.5, au ch. AR= 245/45R17 95W: 8x17 DP54 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/50R17 94H M+S: 7x17 DP48.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 11/03/2015 |
| Type approval no. | 1MG489 |
1MG457
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.25 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 1 530 kg |
| Gross weight | 2 095 kg |
| Length | 4 691 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 426 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 225/50R17 94W: 7x17 DP48.5, au ch. AR= 245/45R17 95W: 8x17 DP54 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/50R17 94H M+S: 7x17 DP48.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 11/03/2015 |
| Type approval no. | 1MG457 |