MERCEDES-BENZ C 300 h specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
500.0 Nm
Max torque
244 km/h
Top speed
1 715 kg
Curb weight
1MG458
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 244 km/h |
| Weight/power ratio | 8.41 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 651921 |
| Curb weight | 1 715 kg |
| Gross weight | 2 280 kg |
| Length | 4 691 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 426 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 103.0 g/km |
| Consumption | 3.90 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | AV+AR 205/60R16 92W: 6.5x16 DP38 / 225/55R16 95H M+S: 7x16 DP48 |
| Tires (option) | AV+AR 225/50R17 94W: 7x17 DP48.5, au ch. AR 245/45R17 95W: 8x17 DP54 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 11/03/2015 |
| Type approval no. | 1MG458 |
1MG490
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 238 km/h |
| Weight/power ratio | 8.65 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 651921 |
| Curb weight | 1 765 kg |
| Gross weight | 2 340 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 106.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | AV+AR= 225/50R17 94W: 7x17 DP48.5, au ch. AR= 245/45R17 95W: 8x17 DP54 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/50R17 94H M+S: 7x17 DP48.5 / 225/45R18 XL 95H M+S: 7.5x18 DP44 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 11/03/2015 |
| Type approval no. | 1MG490 |