MERCEDES-BENZ C 32 AMG K T specifications — approved in Switzerland
353.6 HP
Max power
450.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 695 kg
Curb weight
1MC907
| Power | 353.6 HP (260.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.79 kg/HP |
| Displacement | 3 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-K |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 112961 |
| Curb weight | 1 695 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 541 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 285.0 g/km |
| Consumption | 11.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7 1/2x17 DP37 seulement roues-AL |
| Tires (option) | AV+AR= 215/45R17 XL 91H M+S: 7 1/2x17 DP37 seulement roues-AL |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 16/01/2002 |
| Type approval no. | 1MC907 |
1MC829
| Power | 353.6 HP (260.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.79 kg/HP |
| Displacement | 3 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-K |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 112961 |
| Curb weight | 1 695 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 541 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 285.0 g/km |
| Consumption | 11.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7 1/2x17 DP37: au ch. AR= 245/40R17 91W: 8 1/2x17 DP30/34 |
| Tires (option) | AV+AR= 215/45R17 XL 91H M+S: 7 1/2x17 DP37 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 02/02/2001 |
| Type approval no. | 1MC829 |