MERCEDES-BENZ C 320 specifications — approved in Switzerland
217.6 HP
Max power
310.0 Nm
Max torque
248 km/h
Top speed
1 555 kg
Curb weight
1MC911
| Power | 217.6 HP (160.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 248 km/h |
| Weight/power ratio | 7.15 kg/HP |
| Displacement | 3 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 112946 |
| Curb weight | 1 555 kg |
| Gross weight | 2 035 kg |
| Length | 4 526 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 380 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 263.0 g/km |
| Consumption | 10.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 205/55R16 91W: 7x16 DP31/37, AR= 225/50R16 92W: 8x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 30/01/2002 |
| Type approval no. | 1MC911 |
1MC749
| Power | 217.6 HP (160.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 248 km/h |
| Weight/power ratio | 7.15 kg/HP |
| Displacement | 3 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 112946 |
| Curb weight | 1 555 kg |
| Gross weight | 2 035 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 260.0 g/km |
| Consumption | 10.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 205/55R16 91W 7x16 DP31/37, AR= 225/50R16 92W 8x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 08/09/2000 |
| Type approval no. | 1MC749 |
1MC705
| Power | 217.6 HP (160.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 245 km/h |
| Weight/power ratio | 7.19 kg/HP |
| Displacement | 3 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 112946 |
| Curb weight | 1 565 kg |
| Gross weight | 2 045 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 248.0 g/km |
| Consumption | 10.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 205/55R16 91W: 7x16 DP37 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/50R16 92W: 7x16 DP37 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 28/03/2000 |
| Type approval no. | 1MC705 |