MERCEDES-BENZ C 320 CDI specifications — approved in Switzerland
224.4 HP
Max power
510.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 700 kg
Curb weight
1MD562
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 7.58 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642960 |
| Curb weight | 1 700 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 581 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7 1/2x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8 1/2x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7 1/2x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8 1/2x18 DP58 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 04/07/2007 |
| Type approval no. | 1MD562 |
1MD551
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 7.58 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642960 |
| Curb weight | 1 700 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 581 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 203.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7 1/2x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8 1/2x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7 1/2x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8 1/2x18 DP58 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 18/04/2007 |
| Type approval no. | 1MD551 |
1MD320
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 246 km/h |
| Weight/power ratio | 7.26 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642910 |
| Curb weight | 1 630 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 526 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 380 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7 1/2x17 DP36/37 / AR= 245/40R17 91W: 8 1/2x17 DP34 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18XL 92Y: 7 1/2x18 DP37 / AR= 245/35R18XL 92Y: 8 1/2x18 DP34 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 02/02/2005 |
| Type approval no. | 1MD320 |
1MD321
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 246 km/h |
| Weight/power ratio | 7.26 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642910 |
| Curb weight | 1 630 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 526 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 380 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7 1/2x17 DP36/37 / AR= 245/40R17 91W: 8 1/2x17 DP34 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18XL 92Y: 7 1/2x18 DP37 / AR= 245/35R18XL 92Y: 8 1/2x18 DP34 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 02/02/2005 |
| Type approval no. | 1MD321 |