MERCEDES-BENZ C 320 CDI T specifications — approved in Switzerland
224.4 HP
Max power
510.0 Nm
Max torque
245 km/h
Top speed
1 750 kg
Curb weight
1MD577
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 245 km/h |
| Weight/power ratio | 7.8 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642960 |
| Curb weight | 1 750 kg |
| Gross weight | 2 280 kg |
| Length | 4 596 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 12/09/2007 |
| Type approval no. | 1MD577 |
1MD579
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 245 km/h |
| Weight/power ratio | 7.8 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642960 |
| Curb weight | 1 750 kg |
| Gross weight | 2 280 kg |
| Length | 4 596 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 12/09/2007 |
| Type approval no. | 1MD579 |
1MD325
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 244 km/h |
| Weight/power ratio | 7.49 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642910 |
| Curb weight | 1 680 kg |
| Gross weight | 2 205 kg |
| Length | 4 526 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 214.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7 1/2x17 DP36/37 seul. AL / AR= 245/40R17 91W: 8 1/2x17 DP34 seul. AL |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7 1/2x18 DP37 seul. AL / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8 1/2x18 DP34 seul. AL |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 16/02/2005 |
| Type approval no. | 1MD325 |
1MD326
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 244 km/h |
| Weight/power ratio | 7.49 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642910 |
| Curb weight | 1 680 kg |
| Gross weight | 2 205 kg |
| Length | 4 526 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 214.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7 1/2x17 DP36/37 seul. AL / AR= 245/40R17 91W: 8 1/2x17 DP34 seul. AL |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7 1/2x18 DP37 seul. AL / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8 1/2x18 DP34 seul. AL |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 16/02/2005 |
| Type approval no. | 1MD326 |