MERCEDES-BENZ C 320 Coupé specifications — approved in Switzerland
217.6 HP
Max power
310.0 Nm
Max torque
248 km/h
Top speed
1 525 kg
Curb weight
1MD159
| Power | 217.6 HP (160.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 248 km/h |
| Weight/power ratio | 7.01 kg/HP |
| Displacement | 3 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 112946 |
| Curb weight | 1 525 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 343 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 380 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 262.0 g/km |
| Consumption | 10.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV/AR= 205/55R16 91W 7x16 DP31/DP37 ou au ch. AR= 225/50R1692W 8x16 DP32 |
| Tires (option) | AV/AR= 225/50R16 92W 7x16 DP37 ou au ch. AR= 225/50R1692W 8x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/10/2002 |
| Type approval no. | 1MD159 |
1MD160
| Power | 217.6 HP (160.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 248 km/h |
| Weight/power ratio | 7.01 kg/HP |
| Displacement | 3 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 112946 |
| Curb weight | 1 525 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 343 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 380 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 274.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV/AR= 205/55R16 91W 7x16 DP31/DP37 ou au ch. AR= 225/50R16 92W 8x16 DP32 |
| Tires (option) | AV/AR= 225/50R16 92W 7x16 DP37 ou au ch. AR= 225/50R16 92W 8x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/10/2002 |
| Type approval no. | 1MD160 |