MERCEDES-BENZ C 350 specifications — approved in Switzerland
306.0 HP
Max power
370.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 615 kg
Curb weight
1ME659
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.28 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 085 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 391 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W, 225/45R17 91H M+S: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 22/09/2011 |
| Type approval no. | 1ME659 |
1ME654
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.26 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 610 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 596 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W, 225/45R17 91H M+S: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 22/09/2011 |
| Type approval no. | 1ME654 |
1ME403
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.28 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 085 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 391 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W, 225/45R17 91H M+S: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 14/03/2011 |
| Type approval no. | 1ME403 |
1ME410
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.26 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 610 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 596 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W, 225/45R17 91H M+S: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 14/03/2011 |
| Type approval no. | 1ME410 |
1ME340
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.26 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 610 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 596 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W, 225/45R17 91H M+S: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 07/01/2011 |
| Type approval no. | 1ME340 |
1MD728
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.92 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 272961 |
| Curb weight | 1 610 kg |
| Gross weight | 2 095 kg |
| Length | 4 586 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 239.0 g/km |
| Consumption | 10.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W, 225/45R17 91H M+S: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 30/01/2009 |
| Type approval no. | 1MD728 |
1MD538
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.92 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 272961 |
| Curb weight | 1 610 kg |
| Gross weight | 2 095 kg |
| Length | 4 581 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 239.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7 1/2x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8 1/2x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7 1/2x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8 1/2x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 01/02/2007 |
| Type approval no. | 1MD538 |
1MD534
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.7 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 272960 |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 526 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 380 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 234.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W, 7 1/2x17 DP36/37: AR= 245/40R17 91W, 8 1/2x17 DP34 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18XL 92Y, 7 1/2x18 DP37 : AR= 245/35R18XL 92Y, 8 1/2x18 DP34 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 28/11/2006 |
| Type approval no. | 1MD534 |
1MD340
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.7 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 272960 |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 526 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 380 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 234.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W, 7 1/2x17 DP36/37: AR= 245/40R17 91W, 8 1/2x17 DP34 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18XL 92Y, 7 1/2x18 DP37 : AR= 245/35R18XL 92Y, 8 1/2x18 DP34 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 18/03/2005 |
| Type approval no. | 1MD340 |