MERCEDES-BENZ C 350 CDI EC specifications — approved in Switzerland
265.2 HP
Max power
620.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 705 kg
Curb weight
1ME658
| Power | 265.2 HP (195.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.43 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642834 |
| Curb weight | 1 705 kg |
| Gross weight | 2 220 kg |
| Length | 4 596 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7.5x17 DP47 / au ch. AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 22/09/2011 |
| Type approval no. | 1ME658 |
1ME407
| Power | 265.2 HP (195.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.43 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642826 |
| Curb weight | 1 705 kg |
| Gross weight | 2 220 kg |
| Length | 4 596 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 14/03/2011 |
| Type approval no. | 1ME407 |
1MD978
| Power | 231.2 HP (170.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 540.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 7.35 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642830 |
| Curb weight | 1 700 kg |
| Gross weight | 2 205 kg |
| Length | 4 586 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 09/10/2009 |
| Type approval no. | 1MD978 |