MERCEDES-BENZ C 350 CDI T specifications — approved in Switzerland
265.2 HP
Max power
620.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 760 kg
Curb weight
1MF356
| Power | 265.2 HP (195.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.64 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642834 |
| Curb weight | 1 760 kg |
| Gross weight | 2 290 kg |
| Length | 4 606 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91Y, 225/45R17 91H M+S: 7.5x17 DP47 / AR 245/40R17 91Y: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 17/01/2013 |
| Type approval no. | 1MF356 |
1ME670
| Power | 265.2 HP (195.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.64 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642834 |
| Curb weight | 1 760 kg |
| Gross weight | 2 290 kg |
| Length | 4 606 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91Y, 225/45R17 91H M+S: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91Y: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 22/09/2011 |
| Type approval no. | 1ME670 |
1ME412
| Power | 265.2 HP (195.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.64 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642826 |
| Curb weight | 1 760 kg |
| Gross weight | 2 290 kg |
| Length | 4 606 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91Y, 225/45R17 91H M+S: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91Y: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 16/03/2011 |
| Type approval no. | 1ME412 |
1MD990
| Power | 231.2 HP (170.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 540.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 244 km/h |
| Weight/power ratio | 7.57 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642830 |
| Curb weight | 1 750 kg |
| Gross weight | 2 280 kg |
| Length | 4 601 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91Y, 225/45R17 91H M+S: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91Y: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/10/2009 |
| Type approval no. | 1MD990 |
1MD830
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 245 km/h |
| Weight/power ratio | 7.8 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642960 |
| Curb weight | 1 750 kg |
| Gross weight | 2 280 kg |
| Length | 4 601 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91Y: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91Y: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/03/2009 |
| Type approval no. | 1MD830 |
1MD831
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 245 km/h |
| Weight/power ratio | 7.8 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 642960 |
| Curb weight | 1 750 kg |
| Gross weight | 2 280 kg |
| Length | 4 601 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91Y: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91Y: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/03/2009 |
| Type approval no. | 1MD831 |