MERCEDES-BENZ C 350 Coupé specifications — approved in Switzerland
272.0 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 540 kg
Curb weight
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.66 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 272960 |
| Curb weight | 1 540 kg |
| Gross weight | 2 010 kg |
| Length | 4 320 mm |
| Width | 1 725 mm |
| Height | 1 375 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 234.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7.5x17 DP36/37 seul. AL: AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP34 seul. AL |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18XL 92Y: 7.5x18 DP37 seul. AL: AR= 245/35R18XL 92Y: 8.5x18 DP34 seul. AL |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 18/03/2005 |
| Type approval no. | 1MD343 |