MERCEDES-BENZ C 350 EC specifications — approved in Switzerland
306.0 HP
Max power
370.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 610 kg
Curb weight
1ME660
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.26 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 610 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 596 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7.5x17 DP47 / au ch. AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 22/09/2011 |
| Type approval no. | 1ME660 |
1ME661
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.28 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 085 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 391 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7.5x17 DP47 / au ch. AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 22/09/2011 |
| Type approval no. | 1ME661 |
1ME408
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.28 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 085 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 391 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 14/03/2011 |
| Type approval no. | 1ME408 |
1ME409
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.26 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 610 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 596 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 14/03/2011 |
| Type approval no. | 1ME409 |
1ME339
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.26 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 610 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 596 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91W: 8.5x17 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 07/01/2011 |
| Type approval no. | 1ME339 |