MERCEDES-BENZ C 350 T specifications — approved in Switzerland
306.0 HP
Max power
370.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 670 kg
Curb weight
1ME672
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.46 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 670 kg |
| Gross weight | 2 210 kg |
| Length | 4 606 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91Y, 225/45R17 91H M+S: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91Y: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 22/09/2011 |
| Type approval no. | 1ME672 |
1ME414
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.46 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 670 kg |
| Gross weight | 2 210 kg |
| Length | 4 606 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91Y, 225/45R17 91H M+S: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91Y: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 16/03/2011 |
| Type approval no. | 1ME414 |
1ME357
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.46 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 670 kg |
| Gross weight | 2 210 kg |
| Length | 4 606 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91Y, 225/45R17 91H M+S: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91Y: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 12/01/2011 |
| Type approval no. | 1ME357 |
1MD723
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.08 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 272961 |
| Curb weight | 1 655 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 601 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 242.0 g/km |
| Consumption | 10.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91Y, 225/45R17 91H M+S: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91Y: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/01/2009 |
| Type approval no. | 1MD723 |
1MD580
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.08 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 272961 |
| Curb weight | 1 655 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 596 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 242.0 g/km |
| Consumption | 10.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91Y: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91Y: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 12/09/2007 |
| Type approval no. | 1MD580 |
1MD475
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.88 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 272960 |
| Curb weight | 1 600 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 526 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 241.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7 1/2x17 DP36/37 / AR= 245/40R17 91W: 8 1/2x17 DP34 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18XL 92Y: 7 1/2x18 DP37 / AR= 245/35R18XL 92Y: 8 1/2x18 DP34 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 26/04/2006 |
| Type approval no. | 1MD475 |
1MD346
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.88 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 272960 |
| Curb weight | 1 600 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 526 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 234.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W, 7.5x17 DP36/37 seul. AL: AR= 245/40R17 91W, 8.5x17 DP34 seul. AL |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18XL 92Y, 7.5x18 DP37 seul. AL: AR= 245/35R18XL 92Y, 8.5x18 DP34 seul. AL |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 18/03/2005 |
| Type approval no. | 1MD346 |