MERCEDES-BENZ C 350 T 4-m specifications — approved in Switzerland
272.0 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 705 kg
Curb weight
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.27 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 272970 |
| Curb weight | 1 705 kg |
| Gross weight | 2 230 kg |
| Length | 4 526 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 257.0 g/km |
| Consumption | 10.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91W: 7 1/2x17 DP36/37 / AR= 245/40R17 91W: 8 1/2x17 DP34 |
| Tires (option) | seulement roues-AL |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 09/05/2005 |
| Type approval no. | 1MD372 |