MERCEDES-BENZ C 350 T EC specifications — approved in Switzerland
306.0 HP
Max power
370.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 670 kg
Curb weight
1ME673
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.46 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 670 kg |
| Gross weight | 2 210 kg |
| Length | 4 606 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91Y: 7.5x17 DP47 / au ch. AR= 245/40R17 91Y: 8.5x17 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 22/09/2011 |
| Type approval no. | 1ME673 |
1ME415
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.46 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 670 kg |
| Gross weight | 2 210 kg |
| Length | 4 606 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91Y: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91Y: 8.5x17 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 16/03/2011 |
| Type approval no. | 1ME415 |