MERCEDES-BENZ C 350CDI T4m specifications — approved in Switzerland
224.4 HP
Max power
510.0 Nm
Max torque
244 km/h
Top speed
1 810 kg
Curb weight
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 244 km/h |
| Weight/power ratio | 8.07 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642961 |
| Curb weight | 1 810 kg |
| Gross weight | 2 340 kg |
| Length | 4 601 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 215.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 91Y: 7.5x17 DP47 / AR= 245/40R17 91Y: 8.5x17 DP58 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/40R18 XL 92Y: 7.5x18 DP47, 8x18 DP50 / AR= 245/35R18 XL 92Y: 8.5x18 DP58 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/03/2009 |
| Type approval no. | 1MD828 |