MERCEDES-BENZ C 400 e 4m specifications — approved in Switzerland
251.6 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 130 kg
Curb weight
1MX380
| Power | 251.6 HP (185.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 8.47 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 254920 |
| Curb weight | 2 130 kg |
| Gross weight | 2 670 kg |
| Length | 4 755 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 427 mm |
| Wheelbase | 2 865 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 15.0 g/km |
| Consumption | 0.70 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 225/50R17 94Y: 7x17 ET44.5 / AR= 245/45R17 XL 99Y: 8x17 ET49.5 |
| Tires (option) | AV= 225/50R17 XL 98H M+S: 7x17 ET44.5 / AR= 245/45R17 XL 99H M+S: 8x17 ET49.5 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 16/05/2022 |
| Type approval no. | 1MX380 |
1MX381
| Power | 251.6 HP (185.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 8.47 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 254920 |
| Curb weight | 2 130 kg |
| Gross weight | 2 670 kg |
| Length | 4 755 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 427 mm |
| Wheelbase | 2 865 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 18.0 g/km |
| Consumption | 0.80 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 225/50R17 94Y: 7x17 ET44.5 / AR= 245/45R17 XL 99Y: 8x17 ET49.5 |
| Tires (option) | AV= 225/50R17 XL 98H M+S: 7x17 ET44.5 / AR= 245/45R17 XL 99H M+S: 8x17 ET49.5 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 16/05/2022 |
| Type approval no. | 1MX381 |