MERCEDES-BENZ C 400 T 4m specifications — approved in Switzerland
333.2 HP
Max power
480.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 720 kg
Curb weight
1MH644
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.16 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276823 |
| Curb weight | 1 720 kg |
| Gross weight | 2 310 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 217.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/50R17 94W: 7x17 DP48.5, au ch. AR= 245/45R17 95W: 8x17 DP54 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/50R17 94H M+S: 7x17 DP48.5 / 225/45R18 XL 95H M+S: 7.5x18 DP44 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 27/06/2018 |
| Type approval no. | 1MH644 |
1XQ563
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.19 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276823 |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 305 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/50R17 94W: 7x17 DP48.5, au ch. AR= 245/45R17 95W: 8x17 DP54 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/50R17 94H M+S: 7x17 DP48.5 / 225/45R18 XL 95H M+S: 7.5x18 DP44 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/04/2017 |
| Type approval no. | 1XQ563 |
1MG827
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.19 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276823 |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 305 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/50R17 94W: 7x17 DP48.5, au ch. AR= 245/45R17 95W: 8x17 DP54 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/50R17 94H M+S: 7x17 DP48.5 / 225/45R18 XL 95H M+S: 7.5x18 DP44 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 15/03/2016 |
| Type approval no. | 1MG827 |
1MG130
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.19 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276823 |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 305 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 182.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/50R17 94W: 7x17 DP48.5, a.c. AR 245/45R17 95W: 8x17 DP54 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/50R17 94H M+S: 7x17 DP48.5 / 225/45R18 XL 95H M+S: 7.5x18 DP44 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 15/09/2014 |
| Type approval no. | 1MG130 |