MERCEDES-BENZ C 43 AMG T specifications — approved in Switzerland
306.0 HP
Max power
410.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 610 kg
Curb weight
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 850 rpm |
| Torque | 410.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.26 kg/HP |
| Displacement | 4 266 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 113944 |
| Curb weight | 1 610 kg |
| Gross weight | 2 010 kg |
| Length | 4 516 mm |
| Width | 1 746 mm |
| Height | 1 415 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 280.0 g/km |
| Consumption | 11.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/45R17 93W, 225/45ZR17: 7 1/2x17 DP35/37 |
| Tires (option) | AV = 225/45R17 93W, 225/45ZR17: 7 1/2x17 DP35/37: AR= 245/40R17 93W, 245/40ZR17: 8 1/2x17 DP30 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 25/11/1997 |
| Type approval no. | 1MC592 |