MERCEDES-BENZ C 450 4m specifications — approved in Switzerland
367.2 HP
Max power
520.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 690 kg
Curb weight
1XQ270
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.6 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276823 |
| Curb weight | 1 690 kg |
| Gross weight | 2 225 kg |
| Length | 4 691 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 426 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 225/45R18 XL 95Y: 7.5x18 DP33 / AR= 245/40R18 XL 97Y: 8.5x18 DP49 |
| Tires (option) | AV= 225/40ZR19 XL (93Y): 7.5x19 DP33 / AR= 255/35ZR19 XL (96Y): 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 06/03/2017 |
| Type approval no. | 1XQ270 |
1XQ271
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.72 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276823 |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 320 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 225/45R18 XL 95Y: 7.5x18 DP33 / AR= 245/40R18 XL 97Y: 8.5x18 DP49 |
| Tires (option) | AV= 225/40ZR19 XL (93Y): 7.5x19 DP33 / AR= 255/35ZR19 XL (96Y): 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 06/03/2017 |
| Type approval no. | 1XQ271 |
1XM728
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.6 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276823 |
| Curb weight | 1 690 kg |
| Gross weight | 2 225 kg |
| Length | 4 691 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 426 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 225/45R18 XL 95Y: 7.5x18 DP33 / AR= 245/40R18 XL 97Y: 8.5x18 DP49 |
| Tires (option) | AV= 225/40ZR19 XL (93Y): 7.5x19 DP33 / AR= 255/35ZR19 XL (96Y): 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 11/02/2016 |
| Type approval no. | 1XM728 |
1XL586
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.72 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276823 |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 320 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 225/45R18 XL 95Y: 7.5x18 DP33 / AR= 245/40R18 XL 97Y: 8.5x18 DP49 |
| Tires (option) | AV= 225/40ZR19 XL (93Y): 7.5x19 DP33 / AR= 255/35ZR19 XL (96Y): 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 17/09/2015 |
| Type approval no. | 1XL586 |
1MG462
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.6 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276823 |
| Curb weight | 1 690 kg |
| Gross weight | 2 225 kg |
| Length | 4 691 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 426 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 225/45R18 XL 95Y: 7.5x18 DP33 / AR= 245/40R18 XL 97Y: 8.5x18 DP49 |
| Tires (option) | AV= 225/40ZR19 XL (93Y): 7.5x19 DP33 / AR= 255/35ZR19 XL (96Y): 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 11/03/2015 |
| Type approval no. | 1MG462 |
1MG492
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.72 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276823 |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 320 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 225/45R18 XL 95Y: 7.5x18 DP33 / AR= 245/40R18 XL 97Y: 8.5x18 DP49 |
| Tires (option) | AV= 225/40ZR19 XL (93Y): 7.5x19 DP33 / AR= 255/35ZR19 XL (96Y): 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 11/03/2015 |
| Type approval no. | 1MG492 |