MERCEDES-BENZ C 55 AMG specifications — approved in Switzerland
367.2 HP
Max power
510.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 635 kg
Curb weight
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.45 kg/HP |
| Displacement | 5 439 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 113988 |
| Curb weight | 1 635 kg |
| Gross weight | 2 115 kg |
| Length | 4 526 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 380 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 286.0 g/km |
| Consumption | 11.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 225/45R17 91Y: 7.5x17 DP30/37 AR= 245/40R17 91Y: 8.5x17 DP34 jantes: AV+AR= seul.-AL AMG |
| Tires (option) | AV= 225/40R18XL 92Y: 7.5x18 DP30/37 AR= 245/35R18XL 92Y: 8.5x18 DP34 jantes: AV+AR= seul.-AL AMG |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 02/03/2004 |
| Type approval no. | 1MD262 |