MERCEDES-BENZ C 55 AMG T specifications — approved in Switzerland
367.2 HP
Max power
510.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 695 kg
Curb weight
1MD265
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.62 kg/HP |
| Displacement | 5 439 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 113988 |
| Curb weight | 1 695 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 626 mm |
| Width | 1 744 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 293.0 g/km |
| Consumption | 12.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV = 225/45R17 91Y 7 1/2x17 DP30/37 seul. AL AMG / AR= 245/40R17 91Y 8 1/2x17 DP34 seul. AL AMG |
| Tires (option) | AV+AR= 225/45R17 91H M+S 7 1/2x17 DP37 seul. AL AMG |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 05/03/2004 |
| Type approval no. | 1MD265 |
1MD255
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.62 kg/HP |
| Displacement | 5 439 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 113988 |
| Curb weight | 1 695 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 626 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 293.0 g/km |
| Consumption | 12.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV = 225/45R17 91Y: 7 1/2x17 DP30/37 seul. AL AMG / AR= 245/40R17 91Y: 8 1/2x17 DP34 seul. AL AMG |
| Tires (option) | AV+AR= 225/45R17 91H M+S: 7 1/2x17 DP37 seul. AL AMG |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 02/03/2004 |
| Type approval no. | 1MD255 |