MERCEDES-BENZ C 63 AMG II specifications — approved in Switzerland
486.9 HP
Max power
600.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 730 kg
Curb weight
1MF440
| Power | 486.9 HP (358.0 kW) @ 6 800 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.55 kg/HP |
| Displacement | 6 208 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 156985 |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 160 kg |
| Length | 4 600 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 389 mm |
| Wheelbase | 2 765 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 280.0 g/km |
| Consumption | 12.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/40ZR18 XL (95Y): 8x18 DP45 / AR 255/35ZR18 XL (94Y): 9x18 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Tires (option) | AV+AR= 235/35ZR19 XL: 8x19 DP45 / AR 255/30ZR19 XL: 9x19 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 19/03/2013 |
| Type approval no. | 1MF440 |
1MF441
| Power | 486.9 HP (358.0 kW) @ 6 800 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.55 kg/HP |
| Displacement | 6 208 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 156985 |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 601 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 765 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 280.0 g/km |
| Consumption | 12.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/40ZR18 XL (95Y): 8x18 DP45 / AR 255/35ZR18 XL (94Y): 9x18 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Tires (option) | AV+AR= 235/35ZR19 XL: 8x19 DP45 / AR 255/30ZR19 XL: 9x19 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 19/03/2013 |
| Type approval no. | 1MF441 |
1ME504
| Power | 486.9 HP (358.0 kW) @ 6 800 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.55 kg/HP |
| Displacement | 6 208 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 156985 |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 160 kg |
| Length | 4 600 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 391 mm |
| Wheelbase | 2 765 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 280.0 g/km |
| Consumption | 12.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 235/40ZR18 XL (95Y): 8x18 DP45 / AR= 255/35ZR18 XL (94Y): 9x18 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Tires (option) | AV= 235/35ZR19 XL: 8x19 DP45 / AR= 255/30ZR19 XL: 9x19 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 27/06/2011 |
| Type approval no. | 1ME504 |
1ME505
| Power | 486.9 HP (358.0 kW) @ 6 800 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.55 kg/HP |
| Displacement | 6 208 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 156985 |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 601 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 765 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 280.0 g/km |
| Consumption | 12.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 235/40ZR18 XL (95Y): 8x18 DP45 / AR= 255/35ZR18 XL (94Y): 9x18 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Tires (option) | AV= 235/35ZR19 XL: 8x19 DP45 / AR= 255/30ZR19 XL: 9x19 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 27/06/2011 |
| Type approval no. | 1ME505 |
1ME186
| Power | 486.9 HP (358.0 kW) @ 6 800 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.55 kg/HP |
| Displacement | 6 208 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 156985 |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 591 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 765 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 312.0 g/km |
| Consumption | 13.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 235/40ZR18 XL (95Y): 8x18 DP45 / AR= 255/35ZR18 XL (94Y): 9x18 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Tires (option) | AV= 235/35ZR19 XL: 8x19 DP45 / AR= 255/30ZR19 XL: 9x19 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 01/04/2010 |
| Type approval no. | 1ME186 |
1MD980
| Power | 486.9 HP (358.0 kW) @ 6 800 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.55 kg/HP |
| Displacement | 6 208 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 156985 |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 591 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 431 mm |
| Wheelbase | 2 765 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 319.0 g/km |
| Consumption | 13.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 235/40ZR18 XL 95Y: 8x18 DP45 / AR= 255/35ZR18 XL 94Y: 9x18 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Tires (option) | AV= 235/35ZR19 XL: 8x19 DP45 / AR= 255/30ZR19 XL: 9x19 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 09/10/2009 |
| Type approval no. | 1MD980 |