MERCEDES-BENZ C 63 AMG T specifications — approved in Switzerland
476.0 HP
Max power
650.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 785 kg
Curb weight
1MH159
| Power | 476.0 HP (350.0 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.75 kg/HP |
| Displacement | 3 982 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 177980 |
| Curb weight | 1 785 kg |
| Gross weight | 2 260 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 196.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/40ZR18 XL (97Y): 8.5x18 DP38 / AR 265/40ZR18 XL (101Y): 9.5x18 DP56 |
| Tires (option) | AV= 245/35ZR19 XL (93Y): 8.5x19 DP38 / AR 265/35ZR19 XL (98Y): 9.5x19 DP56 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 07/10/2016 |
| Type approval no. | 1MH159 |
1MG132
| Power | 476.0 HP (350.0 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.75 kg/HP |
| Displacement | 3 982 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 177980 |
| Curb weight | 1 785 kg |
| Gross weight | 2 240 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 200.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/40ZR18 XL (97Y): 8.5x18 DP38 / AR 265/40ZR18 XL (101Y): 9.5x18 DP56 |
| Tires (option) | AV= 245/35ZR19 XL (93Y): 8.5x19 DP38 / AR 265/35ZR19 XL (98Y): 9.5x19 DP56 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 15/09/2014 |
| Type approval no. | 1MG132 |
1MF447
| Power | 457.0 HP (336.0 kW) @ 6 800 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.93 kg/HP |
| Displacement | 6 208 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 156985 |
| Curb weight | 1 795 kg |
| Gross weight | 2 275 kg |
| Length | 4 611 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 765 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 285.0 g/km |
| Consumption | 12.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 235/40ZR18 XL (95Y): 8x18 DP45 / AR 255/35ZR18 XL (94Y): 9x18 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Tires (option) | AV= 235/35ZR19 XL: 8x19 DP45 / AR 255/30ZR19 XL: 9x19 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 19/03/2013 |
| Type approval no. | 1MF447 |
1ME507
| Power | 457.0 HP (336.0 kW) @ 6 800 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.93 kg/HP |
| Displacement | 6 208 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 156985 |
| Curb weight | 1 795 kg |
| Gross weight | 2 275 kg |
| Length | 4 611 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 765 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 285.0 g/km |
| Consumption | 12.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 235/40ZR18 XL (95Y): 8x18 DP45 / AR= 255/35ZR18 XL (94Y): 9x18 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Tires (option) | AV= 235/35ZR19 XL: 8x19 DP45 / AR= 255/30ZR19 XL: 9x19 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 27/06/2011 |
| Type approval no. | 1ME507 |
1ME197
| Power | 457.0 HP (336.0 kW) @ 6 800 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.93 kg/HP |
| Displacement | 6 208 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 156985 |
| Curb weight | 1 795 kg |
| Gross weight | 2 275 kg |
| Length | 4 606 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 765 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 316.0 g/km |
| Consumption | 13.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 235/40ZR18 XL (95Y): 8x18 DP45 / AR= 255/35ZR18 XL (94Y): 9x18 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Tires (option) | AV= 235/35ZR19 XL: 8x19 DP45 / AR= 255/30ZR19 XL: 9x19 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 07/04/2010 |
| Type approval no. | 1ME197 |
1MD993
| Power | 457.0 HP (336.0 kW) @ 6 800 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.93 kg/HP |
| Displacement | 6 208 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 156985 |
| Curb weight | 1 795 kg |
| Gross weight | 2 275 kg |
| Length | 4 601 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 765 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 326.0 g/km |
| Consumption | 13.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 235/40ZR18 XL (95Y): 8x18 DP45 / AR= 255/35ZR18 XL (94Y): 9x18 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Tires (option) | AV= 235/35ZR19 XL: 8x19 DP45 / AR= 255/30ZR19 XL: 9x19 DP54 seul. roues-AL AMG |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/10/2009 |
| Type approval no. | 1MD993 |
1MD581
| Power | 457.0 HP (336.0 kW) @ 6 800 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.93 kg/HP |
| Displacement | 6 208 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 156985 |
| Curb weight | 1 795 kg |
| Gross weight | 2 275 kg |
| Length | 4 601 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 765 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 326.0 g/km |
| Consumption | 13.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV = 235/40ZR18 XL 95Y: 8x18 DP45 / AR= 255/35ZR18 XL 94Y: 9x18 DP54 seul. roues-AMG |
| Tires (option) | AV = 235/35ZR19 XL: 8x19 DP45 / AR= 255/30ZR19 XL: 9x19 DP54 seul. roues-AMG |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 12/09/2007 |
| Type approval no. | 1MD581 |