MERCEDES-BENZ C 63 S-AMG T specifications — approved in Switzerland
510.0 HP
Max power
700.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 800 kg
Curb weight
1XQ636
| Power | 510.0 HP (375.0 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.53 kg/HP |
| Displacement | 3 982 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 177980 |
| Curb weight | 1 800 kg |
| Gross weight | 2 240 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 200.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/40ZR18 XL (97Y): 8.5x18 DP38 / AR 265/40ZR18 XL (101Y): 9.5x18 DP56 |
| Tires (option) | AV= 245/35ZR19 XL (93Y): 8.5x19 DP38 / AR 265/35ZR19 XL (98Y): 9.5x19 DP56 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 05/05/2017 |
| Type approval no. | 1XQ636 |
1MH160
| Power | 510.0 HP (375.0 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.53 kg/HP |
| Displacement | 3 982 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 177980 |
| Curb weight | 1 800 kg |
| Gross weight | 2 260 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 200.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/40ZR18 XL (97Y): 8.5x18 DP38 / AR 265/40ZR18 XL (101Y): 9.5x18 DP56 |
| Tires (option) | AV= 245/35ZR19 XL (93Y): 8.5x19 DP38 / AR 265/35ZR19 XL (98Y): 9.5x19 DP56 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 07/10/2016 |
| Type approval no. | 1MH160 |
1MG133
| Power | 510.0 HP (375.0 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.53 kg/HP |
| Displacement | 3 982 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 177980 |
| Curb weight | 1 800 kg |
| Gross weight | 2 240 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 200.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/40ZR18 XL (97Y): 8.5x18 DP38 / AR 265/40ZR18 XL (101Y): 9.5x18 DP56 |
| Tires (option) | AV= 245/35ZR19 XL (93Y): 8.5x19 DP38 / AR 265/35ZR19 XL (98Y): 9.5x19 DP56 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 15/09/2014 |
| Type approval no. | 1MG133 |