MERCEDES-BENZ C180BlueT EC specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
280.0 Nm
Max torque
201 km/h
Top speed
1 550 kg
Curb weight
1MG370
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 201 km/h |
| Weight/power ratio | 13.41 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | R9M |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 04/02/2015 |
| Type approval no. | 1MG370 |
1MG369
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 13.41 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | R9M |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 04/02/2015 |
| Type approval no. | 1MG369 |
1MG166
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 13.41 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | R9M |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 23/10/2014 |
| Type approval no. | 1MG166 |
1MG167
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 13.41 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | R9M |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 23/10/2014 |
| Type approval no. | 1MG167 |
1MG114
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 13.41 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | R9M |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 112.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 15/09/2014 |
| Type approval no. | 1MG114 |
1MG115
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 13.41 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | R9M |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 112.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 15/09/2014 |
| Type approval no. | 1MG115 |
1MF927
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 13.37 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | R9M |
| Curb weight | 1 545 kg |
| Gross weight | 2 120 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 112.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 14/07/2014 |
| Type approval no. | 1MF927 |
1MF928
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 13.37 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | R9M |
| Curb weight | 1 545 kg |
| Gross weight | 2 120 kg |
| Length | 4 707 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 840 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 112.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 14/07/2014 |
| Type approval no. | 1MF928 |