MERCEDES-BENZ Citaro K Hyb specifications — approved in Switzerland
353.6 HP
Max power
1400.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
2MB454
| Power | 353.6 HP (260.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936hLA.6GE-01 / IMG |
| Gross weight | 13 700 kg |
| Length | 10 633 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 4 398 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | e1: 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | e1+e2: 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | DAIMLER BUSES GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 18/10/2023 |
| Type approval no. | 2MB454 |
2MB402
| Power | 353.6 HP (260.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936hLA.6GE-01 / IMG |
| Gross weight | 13 700 kg |
| Length | 10 633 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 4 398 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | e1: 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | e1+e2: 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 02/12/2021 |
| Type approval no. | 2MB402 |
2MB358
| Power | 353.6 HP (260.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM 936 hLA.6-3 / IMG |
| Gross weight | 13 700 kg |
| Length | 10 633 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 4 398 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | e1: 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | e1+e2: 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 19/07/2019 |
| Type approval no. | 2MB358 |
2MB456
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6GE-03 / IMG |
| Gross weight | 13 700 kg |
| Length | 10 633 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 4 398 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | e1: 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | e1+e2: 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | DAIMLER BUSES GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 18/10/2023 |
| Type approval no. | 2MB456 |
2MB455
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936hLA.6GE-02 / IMG |
| Gross weight | 13 700 kg |
| Length | 10 633 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 4 398 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | e1: 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | e1+e2: 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | DAIMLER BUSES GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 18/10/2023 |
| Type approval no. | 2MB455 |
2MB403
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936hLA.6GE-02 / IMG |
| Gross weight | 13 700 kg |
| Length | 10 633 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 4 398 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | e1: 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | e1+e2: 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 02/12/2021 |
| Type approval no. | 2MB403 |
2MB404
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6GE-03 / IMG |
| Gross weight | 13 700 kg |
| Length | 10 633 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 4 398 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | e1: 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | e1+e2: 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 02/12/2021 |
| Type approval no. | 2MB404 |
2MB359
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM 936 hLA.6-4 / IMG |
| Gross weight | 13 700 kg |
| Length | 10 633 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 4 398 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | e1: 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | e1+e2: 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 19/07/2019 |
| Type approval no. | 2MB359 |
2MB360
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM 936 LA.6-8 / IMG |
| Gross weight | 13 700 kg |
| Length | 10 633 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 4 398 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | e1: 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | e1+e2: 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 19/07/2019 |
| Type approval no. | 2MB360 |
2MB327
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM 936 LA.6-8 / IMG |
| Gross weight | 18 745 kg |
| Length | 10 633 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 4 398 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | e1: 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | e1+e2: 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 07/06/2018 |
| Type approval no. | 2MB327 |
2MB326
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM 936 hLA.6-4 / IMG |
| Gross weight | 18 745 kg |
| Length | 10 633 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 4 398 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | e1: 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | e1+e2: 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 07/06/2018 |
| Type approval no. | 2MB326 |