MERCEDES-BENZ Citaro LE specifications — approved in Switzerland
353.6 HP
Max power
1400.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
2MB464
| Power | 353.6 HP (260.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6GE-01 |
| Gross weight | 15 500 kg |
| Length | 12 170 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 6 035 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | DAIMLER BUSES GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 24/10/2023 |
| Type approval no. | 2MB464 |
2MB391
| Power | 353.6 HP (260.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6GE-01 |
| Gross weight | 15 500 kg |
| Length | 12 170 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 6 035 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 02/12/2021 |
| Type approval no. | 2MB391 |
2MB348
| Power | 353.6 HP (260.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-6 |
| Gross weight | 15 500 kg |
| Length | 12 170 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 6 035 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 19/07/2019 |
| Type approval no. | 2MB348 |
2MB322
| Power | 353.6 HP (260.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-6 |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 12 170 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 6 035 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 05/03/2018 |
| Type approval no. | 2MB322 |
2MB265
| Power | 353.6 HP (260.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-1 |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 12 170 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 6 035 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 08/11/2016 |
| Type approval no. | 2MB265 |
2MB231
| Power | 353.6 HP (260.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-1 |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 12 170 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 6 035 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 03/02/2014 |
| Type approval no. | 2MB231 |
2MB463
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6GE-03 |
| Gross weight | 15 500 kg |
| Length | 12 170 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 6 035 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | DAIMLER BUSES GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 24/10/2023 |
| Type approval no. | 2MB463 |
2MB390
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6GE-03 |
| Gross weight | 15 000 kg |
| Length | 12 170 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 6 035 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 02/12/2021 |
| Type approval no. | 2MB390 |
2MB347
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-8 |
| Gross weight | 15 000 kg |
| Length | 12 170 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 6 035 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 19/07/2019 |
| Type approval no. | 2MB347 |
2MB321
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-8 |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 12 170 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 6 035 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 05/03/2018 |
| Type approval no. | 2MB321 |
2MB264
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-3 |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 12 170 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 6 035 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 08/11/2016 |
| Type approval no. | 2MB264 |
2MB230
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-3 |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 12 170 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 6 035 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 03/02/2014 |
| Type approval no. | 2MB230 |