MERCEDES-BENZ Citaro LE Mü specifications — approved in Switzerland
353.6 HP
Max power
1400.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
2MB350
| Power | 353.6 HP (260.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-6 |
| Gross weight | 15 000 kg |
| Length | 13 187 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 7 052 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 19/07/2019 |
| Type approval no. | 2MB350 |
2MB324
| Power | 353.6 HP (260.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-6 |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 13 187 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 7 052 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 05/03/2018 |
| Type approval no. | 2MB324 |
2MB263
| Power | 353.6 HP (260.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-1 |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 13 187 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 7 052 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 08/11/2016 |
| Type approval no. | 2MB263 |
2MB229
| Power | 353.6 HP (260.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-1 |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 13 187 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 7 052 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 03/02/2014 |
| Type approval no. | 2MB229 |
2MB349
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-8 |
| Gross weight | 15 500 kg |
| Length | 13 187 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 7 052 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 19/07/2019 |
| Type approval no. | 2MB349 |
2MB323
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-8 |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 13 187 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 7 052 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 05/03/2018 |
| Type approval no. | 2MB323 |
2MB262
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-3 |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 13 187 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 7 052 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 08/11/2016 |
| Type approval no. | 2MB262 |
2MB228
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | OM936LA.6-3 |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 13 187 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 7 052 mm |
| Doors | 2-3 |
| Tires | AV= 315/60R22.5: 9.00x22.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 275/70R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | EVOBUS GMBH, D-70771 Leinfelden-Echterdingen |
| Approval date | 03/02/2014 |
| Type approval no. | 2MB228 |