MERCEDES-BENZ CL 420 specifications — approved in Switzerland
278.8 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 150 kg
Curb weight
1MC607
| Power | 278.8 HP (205.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 7.71 kg/HP |
| Displacement | 4 196 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 119981 |
| Curb weight | 2 150 kg |
| Gross weight | 2 600 kg |
| Length | 5 065 mm |
| Width | 1 912 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 945 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 341.0 g/km |
| Consumption | 14.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60 R16 100W ou ZR: 7 1/2x16 DP51 |
| Tires (option) | 255/45ZR18: 8 1/2x18 DP44/47 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 05/02/1998 |
| Type approval no. | 1MC607 |
1MC529
| Power | 278.8 HP (205.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 7.71 kg/HP |
| Displacement | 4 196 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj. |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 119981 |
| Curb weight | 2 150 kg |
| Gross weight | 2 600 kg |
| Length | 5 065 mm |
| Width | 1 912 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 945 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 341.0 g/km |
| Consumption | 14.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R16: 7.5x16 DP51 |
| Tires (option) | 255/45R18: 8.5x18 DP47, 8.5x18 DP44 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 16/07/1996 |
| Type approval no. | 1MC529 |